Mediji i Brajeva azbuka

Brajeva azbuka je specijanlo pismo namenjeno slabovidim i slepim osobama. Nastaje od strane Luja Braja u prvoj polovini devetnaestog veka. Luj Braj je usavršio noćno pismo tadašnjih tajnih službi koje su ga koristile u noćnim ratnim dejstvima.

U osnovi Brajevog pisma nalaze se 6 tačaka, koje bivaju prasporedjene u dve kolone po tri tačke. Postoje 63 različite kombinacije tačaka. Svaka pojedinačna kombinacija daje različita slova i znakove interpunkcije.

Jedna takva kombinacija se naziva ćelija. Ćelije se na podlogu urezuju u vidu malih izbočina. Veličina ćelije nije veća od površine jagodice na prstu. Kako bi se mogle lako opipati. Prelaskom jagodicom desnog karžiprsta preko ćelije, osoba bez mnogo muke može zaključiti o kom se simbolu radi. Na taj način Brajeva azbuka znatno olakšava slabovidim i slepim osobama snalaženje u svetu koji ne vide.

U modernom vremenu u kom živimo, značajnu ulogu u snalaženju svih ljudi imaju mediji. Putem medija dobijamo različite informacije, od onih koje za cilj imaju da nas zabave do informacija koje značajno uticu na naše zivote. Stoga je jako bitno da svaka informacija nađe put do svakog pojedinca bez obzira na njegove mogucnosti. Jako dugo su se slabovide i slepe osobe oslanjale isključivo na informacije koje dobijaju putem radio prijemnika, danas je ta situacija znatno drugacija.

Danas su slabovidim i slepim osobama informacije dostuponije, jer su velike kompanije našle načine da svoje uređaje prilagode osobama sa ovom vrstom invailideta. U radnjama možete pronaći TV uređaje koji na svojim daljinskim upravljačima, pored standardnih dugmica imaju ispisanu Brajevu azbuku. Što osobama koje nemaju mogućnost vizualne spoznaje svoje okoline pruza slobodu da kroz taktilne senzacije same biraju sadržaje koje ce pratiti. To olaksava život kako korisniku tako i njegovoj okolini, osoba više nije ograničena i uslovljena prisustvom drugih ljudi, vec sama može kreirati sadržaje koje ce pratiti.

Pored TV uređaja, drugi nezaobilazan izvor informacija u našim životima predstavlja mobilni uređaj. Pored medijskog sadržaja koje mobilni telefoni sadrže, značajnije su međuljudske veze koje se putem njega ostvaruju. Slabovidim i slepim osobama je tako danas dostupan mobilni telefon koji poseduje tastature bazirane na Brajevoj azbuci. Ovakav uređaj značajno utice na kvalitet života svake slabovide i slepe osobe. Daje joj slobodu da pretražuje informacije po svom nahođenju i hrani svoja interesovanja. Osoba moze pratiti medije i na taj način kvalitetno ispuniti svoje vreme.

Slabovide i slepe osobe su značajno ograničene u vidu primanja informacija, skoro 80% informacija o spoljašnjem svetu osoba prima vizualno, stoga je bilo neophodno prilagoditi savremne medije, osobama koje imaju ovakva ograničenja. Ovakvim vidom dostupnosti informacija, slabovide i slepe osobe dobijaju šansu, i mogusnost da ravnopravno učestvuju u svakodnevnom životu.

Brajeva azbuka dozvoljava osobi da se nesmetano samostalno snalazi u svetu medija. Pored toga sto Brajeva azbuka približava informacije svojim korisnicima, ona takođe utiče na osećaj samovrednovanja, time što osoba koja je koristi nije uslovljena svojim invaliditetom, već ima mogućnost izbora da sama odluči kakve ce informacije ispuniti njeno vreme. Savremeni mediji su prozor kroz koji jasnije vidimo svet, Brajeva azbuka je tu sliku približila svima.

Autor teksta: Tanja Drenovak

Оставите коментар

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *