Pojava društvenih mreža nekima je olakšala, a nekima otežala život. Obično se uvek porede realnost i život na društvenim mrežama. Međutim, da li ste se ikada zapitali kako društvene mreže utiču na osobe sa invaliditetom i da li im pomažu ili ipak ne?
Prednosti i mana ima, što je negde očekivano. Zavisi od načina korišćenja, odabira prijatelja i postova koji će se objavljivati i pratiti, kao i mogućnosti i uspeha oglašavanja za pomoć.
U poslednje vreme se često piše o maltretiranju na društvenim mrežama, iskorišćavanju, kao i vređanju. Pojavljuju se tekstovi gde se komentarišu osobe sa invaliditetom i uvek se može pročitati negativan komentar na račun njihovog izgleda.
Mane su, kao što sam već navela, mogućnost negativnog komentarisanja, vređanja i maltretiranja osoba sa invaliditetom. Pored toga, na internetu se neretko pojavljuju i lažne akcije sakupljanja pomoći, kao i netačne informacije o osobama za koje se skuplja neka vrsta pomoći.
Prednosti su: mogućnost socijalizacije osoba sa invaliditetom, deljenje informacija o osobama za koje se skuplja neka vrsta pomoći. Opšte je poznato da sve što se objavi na internetu brzo dođe do javnosti i samim tim se brzo deluje ukoliko je situacija hitna.
Pravi se paralela kada su u pitanju prednosti i mane i vaga se šta je brojnije. Svakako, društvene mreže imaju i prednosti i mane, u zavisnosti kako i na koji način se koriste. Ukoliko se koriste na pravi način mogu biti pravi saveznici, a ako ne, mogu napraviti veliki problem.
Kada je reč o društvenim mrežama i internetu, svakodnevno se vodi bitka, bilo da je u pitanju osoba sa invaliditetom ili bez, ali se svakako mora stati na put vređanju, maltretiranju i uznemiravanju, kao i davanju lažnih informacija. Koristimo društvene mreže na pravi način i neće biti problema.
Autor teksta: Darija Petrović