Osteoporoza je bolest u kojoj dolazi do gubitka normalne tvrdoće kostiju, usled čega one postaju lomljive. Tvrdoću kostiju određuje koštana masa, dok na nju utiču određeni faktori, poput starosti, pola i životnih navika. Životne navike i starosno doba najviše utiču na osteoporozu. Kod osteoporoze se smanjuje količina kalcijuma koji osigurava čvrstinu kostiju. Sa osteoporozom se najviše bori populacija „trećeg doba“
Kada je reč o simptomima osteoporoze, oni najčešće godinama mogu biti skriveni. Otkrivaju se, uglavnom, nakon preloma kostiju, tj. to je jedan od prvih znakova ove bolesti. Bol u donjem delu kičme je, takođe, jedan od prvih simptoma osteoporoze. Kada se otkriju simptomi oboljenja kostiju, najvažnije je kretanje uz korišćenje određenih suplemenata. Suplementi se ne uzimaju na svoju odgovornost, već se prvo savetuje sa lekarom.
Postoje dva tipa osteoporoze:
1. Senilna osteoporoza se javlja kod najstarije populacije, najčešće prilikom preloma kuka i uzrok je starost.
2. Postmenopauzalna osteoporoza se javlja kod žena posle menopauze, prati je prelom pršljenova.
Faktori rizika za nastanak osteoporoze su mnogobrojni, poput: menopauze, konzumiranja cigareta, kafe i alkohola, slab imunitet, nedostatak kalcijuma i nedovoljna fizička aktivnost. Sa osteoporozom je moguće izboriti se. Važno je da se više kreće, unosi vitamin D i kalcijum, što znači zdrava ishrana i korišćenje odgovarajućih suplemenata.
Autor teksta: Darija Petrović