Vrste invaliditeta

Invaliditet predstavlja fizički ili mentalni nedostatak koji ograničava osobu u jednoj ili više životnih aktivnosti.
U nastavku teksta možete pročitati koje vrste invaliditeta postoje. O nekim vrstama sam već pisala, a o nekima biće reči u narednom periodu.

Vrste invaliditeta:

1. Cerebralna paraliza predstavlja skup najraznovrsnijih fizičkih, čulnih i mentalnih oštećenja koja nastaju kao posledica povrede mozga, najčešće u ranom detinjstvu.

2. Autizam predstavlja razvojni poremećaj kojeg karakteriše zaostajanje u razvoju socijalnih i jezičkih veština, kao i različitih oblika ponašanja.

3. Daunov sindrom predstavlja genetski poremećaj koji nastaje usled pojave dodatnog hromozoma 21.

4. Retov sindrom predstavlja progresivan razvojni neurološki poremećaj koji se manifestuje promenama u oblasti kognitivnih, komunikativnih, motornih i vegetativnih funkcija.

5. Artritis predstavlja bolest koja zahvata zglobove.

6. Dečija paraliza predstavlja akutnu infekciju kičmene moždine i mozga koji prouzrokuje virus.

7. Disleksija predstavlja specifičnu smetnju u razvoju i sticanju sposobnosti čitanja i pored postojanja normalne inteligencije, dobrog vida i sluha, sistematske obuke, adekvatne motivacije i ostalih edukativnih, psiholoških i socijalnih uslova.

8. Distrofija predstavlja skup naslednih progresivnih bolesti mišića.

9. Multipla skleroza predstavlja hronično oboljenje centralnog nervnog sistema koje se karakteriše procesom demijelinizacije kičmene moždine i mozga.

10. Mentalno oštećenje (retardacija) predstavlja naziv za različita genetska, socijalna i medicinska stanja koja imaju zajedničku karakteristiku – značajno ispodprosečno intelektualno funkcionisanje.

11. Oštećenje kičme (spondiloza) predstavlja reumatski proces koji je jedan od prvih znakova oštećenja koštanog sistema.

12. Oštećenje sluha se javlja nakon izlaganja dejstvu buke/zvuka visokog intenziteta, iznad 120 decibela jačine.

13. Oštećenje vida predstavlja delimično ili potpuno odsustvo prepoznavanja svetlosti.

Autor teksta: Darija Petrović

Оставите коментар

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *