Šta sve treba da znate o multipla sklerozi?

Multipla skleroza predstavlja hronično oboljenje centralnog nervnog sistema koje se karakteriše procesom demijelinizacije kičmene moždine i mozga. MS najčešće nastaje kod mlađih osoba, oko 30 godina života, a retko se otkriva kod dece. Od multiple skleroze češće obolevaju žene.

Postoje tri osnovna tipa MS:

1. Relapsno remitentni oblik multiple skleroze (RRMS) se karakteriše naizmeničnom pojavom i povlačenjem simptoma bolesti.

2. Primarno progresivni oblik multiple skleroze se karakteriše stalnom progresijom bolesti sa kratkim razdobljima poboljšanja ili stabilizacije.

3. Benigni oblik multiple skleroze se karakteriše malom nesposobnošću mnogo godina nakon dijagnoze ili vrlo sporom akumulacijom nesposobnosti tokom vremena.

Najčešći tipovi multipla skleroze su relapsno reminentni i primarno progresivni. Kod RR forme bolest se javlja iznenada, a kod PP forme bolest se postepeno razvija.

Simptomi se ispoljavaju individualno. Simptomi: slabost, zamor, ukočenost, drhtanje, nejasan govor, depresija, problemi sa vidom, ravnotežom i bubrezima.

Kod multipla skleroze ne postoji izlečenje, ali terapija poboljšava kvalitet života. Najvažnije je da se ne klone duhom, već da se bori. Iako ne postoji mogućnost izlečenja, sa MS se može živeti uz kvalitetnu terapiju. Multipla skleroza ne spada u nasledne bolesti, ali se može naslediti u slučaju da neko iz najbliže porodice ima MS. Mogućnost za to je 15-20%. Naravno, da bi bolest napredovala, tj. ispoljila se na to utiču i drugi faktori, poput ishrane, loših navika i slično.

Život i funkcionisanje sa multipla sklerozom su mogući. Ne odustajte, u nekim trenucima će biti teško, ali ukoliko prebrodite taj period, biće vam lakše. Znam da deluje nemoguće kad ja ovo pričam, ali verujte mi da možete, samo je važno da verujete u sebe.

Autor teksta: Darija Petrović

Оставите коментар

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *