Evropska nedelja javnog zdravlja pod sloganom ,,Zdravlje je ljudsko pravo“

Evropska nedelja javnog zdravlja (ENJZ) održana je u periodu od 13 -17 maja ove godine sa ciljem da podigne svest o javnom zdravlju i promoviše saradnju unutar javno-zdravstvene zajednice u Evropi. Inicijativa je započela 2019. godine i nastavlja da raste.

Javno zdravlje je skup znanja, veština i aktivnosti usmerenih na unapređenje zdravlja, sprečavanje i suzbijanje bolesti, produženje i poboljšanje kvaliteta života putem organizovanih mera društva. Ove godine Evropska nedelja javnog zdravlja održana je pod sloganom  “Zdravlje je ljudsko pravo!” sa ciljem da razmatra interakcije između politike i zdravlja, kako bi se stvorile održive promene za bolje zdravlje u budućnosti.

Dijalog je bio otvoren onlajn i uživo, u Briselu, u ponedeljak 13. maja, u Evropskoj opservatoriji za zdravstvene sisteme i politike gde se razgovaralo o podtemama koje su ključne za efikasno integrisanje zdravlja u političke agende. Razmatralo se o zdravlju u kontekstu kriza i istraživanja koncepata ekonomije i politike blagostanja. Pored toga, podrobnije se razmatrala važnost učešća zajednice u zdravstvenoj politici i implementaciji “Zdravlje u svim politikama” (Health in All Policies – HiAP).

Otvorene su plodonosne diskusije, koje su stvorile temelj za delotvorne uvide i strategije, kako bi se osiguralo da zdravlje zaista bude prioritet na svim nivoima političkog odlučivanja.

Svaki od dana ENJZ, od ponedeljka do petka, bio je usmeren na posvećenu dnevnu temu, imajući na umu sveobuhvatnu temu nedelje.

Ponedeljak je obeležila tema ,,Zdravlje je politički izbor”, utorak ,,Mentalno zdravlje: ljudi u centru”, sredu ,,Planetarno zdravlje”, glo(k)balni pristup, četvrak ,,Zdravlje kroz životni tok: razbijanje ‘silosa”, dok je petak bio obeležen temom ,,Sledeća generacija: Javno zdravlje danas i sutra”.

Zdravlje i politika su različiti koncepti, ali su snažno isprepletani. Ova, 2024. godine, biće svedok mnogih parlamentarnih izbora širom sveta i unutar Evrope, uključujući preko desetine nacionalnih i, naravno, izborima za Evropski parlament. Njihovi rezultati bi mogli u velikoj meri uticati na zdravlje i način na koji se ono stavlja na politički dnevni red u budućnosti.

Stvaranje zdravog društva je kolektivni napor koji se ne može desiti bez udruženih snaga zajednice i nacionalnih ključnih aktera. Zdravstva i (politike) nema bez podrške političkog delovanja. Isto tako, zdravstveni problemi, bilo da su globalne pandemije ili lokalne zdravstvene nejednakosti glavni su pokretački faktori za nove politike. Vremenski gledano, nikada nije bio hitnije da se zdravlje stavi na listu prioriteta svih (budućih) zainteresovanih strana.

Na ovim panelima otvorena su mnoga pitanja poput: ,,Kako možemo osigurati da zdravlje bude stavljeno na sve političke agende? Kako možemo da angažujemo zajednicu? Da li dovoljno slušamo zdravstvene radnike? Da li treba da učinimo više da procenimo uticaj krize i mira na zdravlje?

Kako možemo osnažiti zajednice da preuzmu vlasništvo nad sudbinom svoje životne sredine, istovremeno podstičući međunarodnu saradnju kako bi se pojačao uticaj na životnu sredinu i zdravlje? Kako možemo da podstaknemo lokalne inovacije za rešavanje globalnih izazova?

Kako možemo staviti ljude u centar posmatranja? Kako možemo osigurati inkluzivnu zastupljenost i pristup nezi u mentalnom zdravlju? Koja je uloga inovacija u rešavanju problema?

Kako možemo bolje da angažujemo našu zajednicu javnog zdravlja? Možemo li stvoriti načine da damo više moći studentima i mladim profesionalcima.

Mentalno zdravlje ostaje centralno (globalno) zdravstveno pitanje koje zahteva našu stalnu pažnju i trud ako želimo da se bavimo problemom na održiv način. Fokusirajući se na pojedince u srži mentalnog zdravlja – pacijente i one koji su blisko povezani sa njima – možemo početi da kreiramo bolje politike i rešenja.

Živimo u međusobno povezanom svetu, gde globalna pitanja duboko utiču na lokalne zajednice. Planetarno zdravlje prepoznaje da zdravlje naših ekosistema direktno utiče na zdravlje ljudi. Suočavajući se sa izazovima životne sredine bez presedana, moramo kombinovati globalne i lokalne napore kako bismo pronašli bolja rešenja. “Globalni” pristup se odnosi na pospešivanje promena.

Univerzalni pristup dobroj i pristupačnoj zdravstvenoj zaštiti je glavni aspekt koji doprinosi zdravim pojedincima i društvima. Pored toga, izloženi smo mnogim faktorima koji utiču na naše zdravlje (pozitivno i negativno) tokom našeg životnog veka. Od ključne prve dve godine u zdravom razvoju, do potencijalnog opadanja funkcionisanja i zdravlja u kasnijoj životnoj dobi – postoje mnoge mogućnosti za sprečavanje negativnih zdravstvenih ishoda i podsticanje pozitivnog zdravlja.

Poslednji dan Evropske nedelje javnog zdravlja bio je fokusiran na liderstvo mladih, koje je vodio EUPHANKT u saradnji sa drugim omladinskim udruženjima.

Tokom ove nedelje bile su organizovane akcije besplatnih preventivnih pregleda. Tom prilikom, svi građani, i oni bez zdravstvenog osiguranja, bili su u prilici da bez zakazivanja i uputa, izmere krvni pritisak, urade EKG i ultrazvučni pregled abdomena, i provere nivo šećera u krvi i kompletnu krvnu sliku u laboratorijama.

Autor teksta: Ana Stojković

Оставите коментар

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *